Wszystkie kredyty w jednym miejscu – ranking

Polub nasz profil

Zadzwoń: +48 789 676 605

(Pon - Piątek)

Napisz do nas:

Współpraca

Na czym polega leasing samochodowy

Leasing samochodowy to umowa, w ramach której leasingobiorca (osoba fizyczna lub prawna) ma prawo korzystać z samochodu, ale nie staje się jego właścicielem. W zamian za możliwość użytkowania pojazdu, leasingobiorca płaci regularne raty (najczęściej miesięczne) przez określony okres czasu. Istnieje kilka głównych rodzajów leasingu samochodowego:

 1. Leasing finansowy (kapitałowy):
  • Leasingobiorca wybiera konkretny samochód, a firma leasingowa zakupuje go i udostępnia na określony czas.
  • Leasingobiorca płaci regularne raty, które pokrywają koszty zakupu pojazdu, odsetki oraz dodatkowe opłaty (np. podatek VAT).
  • Po zakończeniu umowy leasingu istnieje możliwość wykupienia samochodu przez leasingobiorcę, zazwyczaj za ustaloną wcześniej wartość residualną.
 2. Leasing operacyjny:
  • Firma leasingowa zakupuje samochód, a leasingobiorca korzysta z pojazdu przez określony okres (często 2-5 lat).
  • Raty w leasingu operacyjnym są niższe niż w leasingu finansowym, ponieważ nie obejmują pełnej wartości pojazdu.
  • Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca ma kilka opcji: może zwrócić pojazd, przedłużyć umowę, wymienić pojazd na nowy model lub wykupić samochód za wcześniej ustaloną wartość.
 3. Leasing zwrotny:
  • Firma leasingowa nabywa używany samochód od leasingobiorcy, a następnie udostępnia go mu ponownie na zasadach leasingu operacyjnego.
  • Leasingobiorca otrzymuje środki związane z odsprzedażą pojazdu, co może pomóc w sfinansowaniu nowego leasingu.
  Korzyści z leasingu samochodowego mogą obejmować niższe miesięczne raty w porównaniu do kredytu, elastyczność w wyborze nowego pojazdu co kilka lat, możliwość korzystania z nowoczesnych technologii w samochodach oraz optymalizację kosztów operacyjnych. Jednakże, warto dokładnie przeczytać umowę leasingową, zwracając uwagę na warunki, koszty dodatkowe i zasady dotyczące eksploatacji pojazdu.
Poprzedni post
Następny post