Wszystkie kredyty w jednym miejscu – ranking

Polub nasz profil

Zadzwoń: +48 789 676 605

(Pon - Piątek)

Napisz do nas:

Współpraca

Czy osoby mające kredyty denominowane we frankach szwajcarskich mogą skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe dla frankowiczów w 2024 roku nadal nie będą dostępne. Jednakże, istnieje możliwość, że Twój bank oferuje alternatywne rozwiązania w postaci umownych wakacji kredytowych lub innych form pomocy w spłacie zobowiązań. Warto zbadać, jakie opcje są dostępne w praktyce.

Kredyty we frankach stanowią poważne wyzwanie dla osób, które zdecydowały się na nie w czasach, gdy kurs franka był znacznie niższy niż obecnie. W tym artykule dowiesz się:

Czy posiadając kredyt w frankach szwajcarskich, możesz skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku?

Niestety, tego typu wakacje przeznaczone są wyłącznie dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w złotówkach, a nie we frankach szwajcarskich. Frankowicze nie mają dostępu do rządowych wakacji kredytowych, ale warto sprawdzić, czy ich bank oferuje umowne wakacje kredytowe również dla nich. Osoby spłacające kredyty we frankach mogą rozważyć przewalutowanie swoich zobowiązań, zgłoszenie sprawy do sądu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń lub poszukać alternatywnych sposobów rozwiązania problemu. Czy posiadacze kredytów we frankach mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w 2024 roku? 29 lipca 2022 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsiębiorstw i pomocy kredytobiorcom, wraz z nią wprowadzając ustawowe wakacje kredytowe. Pozwalały one na zawieszenie nawet ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych w latach 2022 i 2023. Na początku 2024 roku nie było jeszcze pewności, czy program ten będzie kontynuowany i jakie będą jego zasady. Jednakże, 5 marca 2024 roku premier Donald Tusk ogłosił, że również w 2024 roku polscy kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę łącznie czterech rat.

Kto będzie kwalifikowany do korzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku?

To rozwiązanie skierowane jest do osób spłacających kredyty hipoteczne zaciągnięte na cele mieszkaniowe. Niestety, frankowicze nie mogą z tego skorzystać, ponieważ program ten jest przeznaczony wyłącznie dla zobowiązań w złotówkach.

W przypadku posiadania kredytu hipotecznego denominowanego w walucie obcej na własne cele mieszkaniowe, brak możliwości skorzystania z ustawowego zawieszenia spłaty kredytu. Dlatego też, rządowe wakacje kredytowe nie obejmują frankowiczów. Nie mogą oni skorzystać z tej formy pomocy.

Dla kogo przeznaczone są rządowe wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są powszechnie dostępną formą pomocy dla klientów, którzy mają trudności z pokryciem rosnących kosztów zobowiązań. W wyniku wysokiej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej była zmuszona podnosić główne stopy procentowe, co prowadziło do wzrostu stawki referencyjnej WIBOR®, a w konsekwencji do wzrostu kosztów kredytów. Obecnie sytuacja się ustabilizowała, a kredytobiorcy mogą spodziewać się nieco niższych rat.

Rząd postanowił wprowadzić ustawowe wakacje kredytowe w 2024 roku, dostępne dla klientów spełniających następujące kryteria:

  • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w złotówkach na cele mieszkaniowe, o wartości nieprzekraczającej 1,2 mln zł.
  • Ponoszenie wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kredytu, które przekraczają 30% dochodu lub posiadanie co najmniej trójki dzieci, w takim przypadku kryterium dochodowe nie obowiązuje.
  • Podpisanie umowy kredytowej przed 1 lipca 2022 roku.
  • Okres kredytowania kończący się co najmniej po upływie 6 miesięcy od wskazanej daty.

Kredyty walutowe, w tym kredyty hipoteczne we frankach, nie kwalifikują się do ustawowych wakacji kredytowych. Warto jednak sprawdzić, czy bank może zaproponować inne formy pomocy, takie jak umowne wakacje kredytowe.

Kto NIE kwalifikuje się do rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku? Analogicznie, klienci nie spełniający następujących kryteriów nie będą kwalifikowani do rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku:

  • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego po 1 lipca 2022 roku.
  • Posiadanie okresu kredytowania kończącego się wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy od wskazanej daty.
  • Posiadanie innego rodzaju kredytu niż kredyt hipoteczny.
  • Zaciągnięcie kredytu na inne cele niż własne cele mieszkaniowe.
  • Posiadanie kredytu denominowanego w walucie obcej innej niż złot
Poprzedni post
Następny post