Wszystkie kredyty w jednym miejscu – ranking

Polub nasz profil

Zadzwoń: +48 789 676 605

(Pon - Piątek)

Napisz do nas:

Współpraca

Sektor bankowy ostrzega przed wakacjami kredytowymi

Według rządowych projektów wakacje kredytowe mają być ulgą dla Polaków mają być odpowiednim lekarstwem na obecną sytuację finansową gospodarki. Rozwiązanie to polega na możliwości zawieszeniu spłaty kredytu przez 4 miesiące w bieżącym i 4 w kolejnym roku.

Jednak zdaniem analityków taki model podchodzenia do tematu tylko przyczyni się do zwiększenia stóp procentowych w przyszłości. Ze strony bankowców nie brakuje słów krytyki.  Jak wskazał Związek Banków Polskich takie rozwiązanie, zamiast pomóc kredytobiorcom, może im zaszkodzić. Jak mówił w Sejmie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, zawieszenie spłaty nakręci inflację i potrzebna będzie kolejna podwyżka stóp procentowych.

W Sejmie grupa ekspertów protestuje przed rządowymi projektami i prezentuje liczby. Między kwietniem 2021 roku a kwietniem 2022 fundusze własne sektora bankowego zmniejszyły się z 228 mld zł do 191 mld zł. Wakacje kredytowe sprawą, że sektor straci kolejne 20 mld zł co odbije się na ogólnej kondycji rynku oraz sytuacji związane ze stopami procentowymi. 

Poprzedni post
Następny post

Zostaw komentarz