Image
Image
Image
piątek, 13 maj 2022 10:30

Zdolność kredytowa Polaków dramatycznie spada

 

Ostatnie miesiące nie oszczędzają kredytobiorców i osób marzących o własnym mieszkaniu. Systematyczny wzrost stóp procentowych oraz wprowadzenie nowych zaostrzonych zaleceń KNF spowodowały, że zdolność kredytowa w kraju dramatycznie spadła. Oznacza to, że w tym roku banki pożyczą nam niemal połowę mniej niż w ubiegłym. Dla wielu osób oznacza to koniec marzeń o własnych „czterech kątach”.

Stopy procentowe systematycznie rosną od października 2021 roku. Dodatkowo trzeba się zmierzyć z inflacją i wzrostem cen za gaz i energię. Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej już po raz siódmy z rzędu podniosła stopy procentowe, tym razem o 1 pkt proc., a w efekcie stopa referencyjna wzrosła do 4,5 proc. w skali rocznej.

Skala podwyżki jest także szokiem dla analityków, którzy szacowali wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt proc., a niektórzy o 0,75 pkt proc. Rada zdecydowała się jednak na dużo radykalniejszy krok. Jest to próba ratowania sytuacji w czasach dwucyfrowej inflacji.

Jest to bardzo niekorzystny zbiór informacji dla osób, które w tym roku chciały starać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, gdyż kredyty są teraz zdecydowanie droższe. Jak wskazują analizy od września ubiegłego roku zdolność kredytowa Polaków spadła średnio o 30 proc. Ponadto od 1 kwietnia weszły nowe rekomendacje KNF, które jeszcze bardziej utrudnią staranie o kredyt. Obecnie będzie trzeba zarabiać sporo więcej, aby bank udzielił kredytu. W praktyce będzie to wiązało się z możliwością zaciągnięcia niższego zobowiązania lub nawet spotkanie się z odmową, mimo wcześniejszych niezłych rokowań. 

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image