Leasing jest stosunkowo łatwo dostępną formą finansowania. Różnica między kredytem polega na tym, że nie da się z niego uzyskać bardzo wysokich środków na rozwój inwestycji. Natomiast w jednoosobowej działalności gospodarczej jest on często wykorzystywany i wielu przedsiębiorcom wystarczający. Na czym zatem polega leasing?
Leasing daje możliwość korzystania z danej rzeczy bez konieczności jej natychmiastowego kupowania. Umowa leasingowa nie może być traktowana jako sprzedaż na raty, gdyż leasingobiorcy nie zostają przekazane prawa własności Podczas sporządzania umowy leasingu działalność otrzymuje często prawo do wykupu przedmiotu leasingu po upływie określonego czasu. Zanim jednak nastąpi wykup przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania tzw. rat leasingowych. Forma podobna do spłaty raty kredytu.
Najczęściej podlegają leasingowi: środki transportu, komputery, wyposażenie biurowe, maszyny i urządzenia, jednak mogą to być również nieruchomości.
Ważną cechą leasingu jest fakt, że wpływa on na wysokość uzyskiwanego z działalności dochodu. Opłaty związane z leasingiem stanowią koszt firmy, a więc zmniejszają dochód, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania czyli przyczyniają się do płacenia mniejszych podatków. Co również ważne leasing nie blokuje zdolności kredytowej w związku z tym przedsiębiorca nie musi się martwić, że podczas korzystania z leasingu nie będzie mógł starać się również o kredyt.
Leasing finansowy (kapitałowy) jest umową długoterminową, której okres trwania zbliżony jest do okresu ekonomicznego zużycia przedmiotu. Leasingodawca nie może odstąpić od umowy, natomiast leasingobiorca przy odstąpieniu musi opłacić wysokie kary. Przedmiot leasingu jest również tak jak w przypadku leasingu operacyjnego własnością leasingodawcy jednak zaliczany jest on do składników majątku leasingobiorcy.
Korzystając z naszych rozwiązań zyskujesz:












Leasingi ze względu na rodzaj różnią się również minimalnym okresem umowy oraz wartością wykupu. W leasingu operacyjnym są to ściśle określone przez przepisy terminy i kwoty.