Image
Image
Image
środa, 27 kwiecień 2016 09:00

Nastanie okres tanich kredytów i kiepskich lokat

Specjaliści są zdania, iż przez najbliższe miesiące nadal utrzymają się rekordowo niskie stopy procentowe. Póki co, ze słabo oprocentowanymi lokatami i tanimi kredytami Polacy muszą zmagać się od pół roku. Ten stan, może się nawet utrzymać jeszcze przez najbliższe dwa lata. Już cały rok trwa w Polsce okres najniższych stóp procentowych , jakie odnotowano rynku. 
 
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła tego stanu na marcowym posiedzeniu. Taki stan rzeczy przy kredytach, powoduje, iż na lokatach bankowych można jedynie obecnie bardzo słabo zarobić. Choć z drugiej strony, nawet po wprowadzeniu podatku bankowego,  oprocentowanie kredytów pozostaje w miarę przystępne.
 
Eksperci maja nadzieję, że taki stan na rynku kredytów zachowa się jeszcze długo. Jednak trzeba pamiętać, że długoletnie utrzymywanie się pieniądza na niskiej wartości, doprowadza do tworzenia baniek spekulacyjnych na rynku giełdowym czy w nieruchomościach. Taka sytuacja, w połączeniu z bardzo niskim oprocentowaniem długu, kusi inwestorów do ulokowania większej ilości gotówki, a jest to już prosta droga do spekulacyjnej gorączki, która może mieć niespodziewany finał. Nie zawsze łatwo jest wskazać pęczniejące bańki spekulacyjne, póki nie dojdzie do ich pęknięcia. 
 
Analizując rynek, a tym bardziej lokując pieniądze, należy zachować bardzo dużą czujność. Podstawowa stopa procentowa już w marcu 2015 roku została obniżona do poziomu 1,5% - jest to rekordowo niski poziom w historii polskiej gospodarki. Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie nie planuje dokonać w tym temacie jakichkolwiek zmian. Ten poziom, ma utrzymać się przez najbliższe dwa lata. Czy ta informacja jest ważna dla deponentów i kredytobiorców? Owszem, tak. Wynika to z tego, iż od wysokości podstawowej stopy procentowej zależy poziom stawki WIBOR. Przypomnijmy, że WIBOR odpowiada za oprocentowanie kredytów jak i lokat. Prognozy sugerują, iż obecnie WIBOR 3M w kolejnych miesiącach ma ulec spadkowi. 9 marca br. kontrakt na WIBOR 3M za 15 miesięcy był notowany na poziomie 1,33% - o 34 punkty bazowe niżej niż aktualne notowanie tej stawki. 
 
Jeśli WIBOR faktycznie będzie na takim poziomie, to może on ulżyć osobom zadłużonym, gdyż doszłoby do obniżenia miesięcznej raty 30-letniego długu o około 22 zł na każde pożyczone 100 tys. zł. Co nie mniej ważne w dłuższym horyzoncie czasowym kontrakty na WIBOR 3M notowano 9 marca na poziomie 1,43%. Taki wskaźnik wynika z przekonania graczy rynkowych, że przez wiele najbliższych miesięcy kredyty będą ciągle tak samo niskie jak dziś. Będzie to miało bardzo złe odbicie na lokatach. Przez to oprocentowanie przez najbliższe 2 lata wciąż będzie niewielkie i zysk z otrzymanych pieniędzy będzie relatywnie mało satysfakcjonujący. Tak przynajmniej na tę chwilę przedstawia się najbardziej przewidywalny scenariusz rynkowy.

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image