Image
Image
Image
środa, 13 kwiecień 2016 08:52

Banki też czasem biorą kredyty. Nawet te lombardowe

W dość podbramkowych sytuacjach swojej działalności, banki muszą ratować się pożyczką, aby przetrwać trudny finansowo okres. Warunki gospodarcze bywają bezwzględne i mogą przecież uderzyć w spółkę, która jeszcze do niedawna całkiem dobrze funkcjonowała. Spekulacje giełdowe, zmiana prawa bankowego czy podatkowego w bardzo krótkim czasie może wymusić na tego typu instytucji finansowej dokonania radykalnych kroków.
 
Rodzi się pytanie, jaka instytucja ma na tyle kompetencji i zasobów finansowych, aby wesprzeć komercyjną jednostkę kredytem lub pożyczką? Taką funkcję spełnia właśnie Bank Centralny. Wyróżniamy dwa rodzaje tej instytucji. Pierwszy to taki, gdzie tego typu bank jest prowadzony samodzielnie, bez ingerencji państwa a drugi, gdy istnieje duża zależność od rządu.
 
Jeśli chodzi o nasz kraj to taką funkcję pełni oczywiście Narodowy Bank Polski. Jest to jednostka nadrzędna w stosunku od innych banków, odpowiedzialna za kreowanie prawidłowej polityki pieniężnej, obsługuje dług publiczny czy dba o prawidłową gospodarkę rezerwami dewizowymi. Co ważne dla reszty banków komercyjnych działających w kraju NBP jest odpowiedzialne za trwałość i bezpieczeństwo systemu bankowego.
 
Możliwości kredytowania tak dużych instytucji jak banki jest dość sporo, jednak jak w przypadku zwykłego konsumenta, aby otrzymać kredyt, należy spełniać odpowiednie warunki. Dlatego też, jedną z szerzej dostępnych usług, które są udzielane przez banki centralne jest kredyt lombardowy. Jego zastosowanie jest w pewnym zakresie podobny do tego jakie funkcjonują w normalnym rynkowym obiegu, gdyż przedmiotem zastawu są zazwyczaj ruchomości takie jak papiery wartościowe, towary, metale szlachetne. W sytuacji gdy dochodzi do niewypłacalności, kredytodawca nabywa dla siebie prawo sprzedaży zastawu.
 
Kredyty lombardowe banku centralnego charakteryzują się właśnie tym, że bank posiada na własność przedmiot zastawu. W związku z tym, najczęściej kredyt ten jest udzielany pod zastaw papierów wartościowych, których przechowywanie nie powoduje większych problemów logistycznych. Jeśli natomiast w grę wchodzą inne wartościowe towary, to Bank Centralny przyjmuje inny zastaw, który będzie reprezentowany warrantem – jest to szczególny dowód potwierdzający ilość towaru zabezpieczonego pod zastaw na składzie. Co ważne kredyty lombardowe banku centralnego muszą uwzględniać naprawdę wartościowe towary, aby w sposób stabilny i przewidywalny zabezpieczać całe zobowiązanie. Jest to istotne posunięcie, gdyż w trakcie trwania spłaty kredytu może dojść do znacznej zmiany wartości zabezpieczenia czy obniżenia jego jakości. W związku z tym, kwota na jaką jest udzielany kredyt jest proporcjonalnie niższa do wartości zastawu.
 
Pocieszającym jest fakt, iż taki rodzaj usługi finansowej nie odegrał większej roli na polskim rynku. Sytuacja gospodarcza i czuwanie nad rozwojem systemu bankowego sprawia, że ratowanie banków przed upadłością odbywa się w zupełnie inny sposób. Najczęściej towarzyszy temu proces przejęcia banku. Może to przyjąć formę fuzji banków lub zachowania marki przy udzieleniu wsparcia finansowego przez główną spółkę.

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image