Image
Image
Image
poniedziałek, 11 kwiecień 2016 08:49

Zadbaj o dobry rachunek inwestycyjny

Chciałbyś spróbować swoich sił na giełdzie? Zastanawiasz się od czego trzeba zacząć, aby być dobrze przygotowanym do zarabiania w taki sposób pieniędzy? Na początek będzie Ci potrzebny rachunek inwestycyjny, który będziesz mógł założyć u jednego z rynkowych brokerów. Wystarczy, że udasz się do biura maklerskiego i dopilnujesz wszystkich formalności. Przed okresem wielkiej prywatyzacji, przed domami maklerskimi oczekiwało się w długich kolejkach, aby pozałatwiać wszystkie swoje sprawy. Jednak teraz, gdy na rynku nie ma dużej ani atrakcyjnej oferty publicznej, to założenie takiego rachunku powinno przebiegać bardzo szybko. Na pewno ucieszy Cie też informacja, że prowadzenie takiego rachunku może odbywać się bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. W związku z tym, większość Twoich kosztów będzie generowane tylko w chwili, gdy kupujesz lub sprzedajesz akcje. Nie są one małe, więc instytucje finansowe i tak zarobią na administrowaniu Twoich decyzji. Jaki czynnik powinien być decydujący przy wyborze biura maklerskiego? Oczywiście powinny nimi być pieniądze. Przede wszystkim przeanalizuj wysokości opłat za aktywację rachunku. Jest ona jednorazowa i zazwyczaj niewysoka, w stosunku do późniejszych opłat. W części ofert, operator może w ogóle zrezygnować z prowizji pobieranej przy rejestracji konta. Opłaty te jeśli są, to obecnie wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych.

Jak już wspomnieliśmy, prowadzenie konta może być darmowe. Jednak jeśli inwestowanie na giełdzie ma być Twoim poważnym zajęciem, to warto zainwestować w płatną wersję rachunku z dodatkowymi opcjami. Prowizja w przypadku konta premium może być bardzo różna – będzie to zależne od wartości akcji, którymi będziesz handlować. Przy akcjach może to być np. 0,4% wartości zlecenia( obligacje są wycenione na mniejszą kwotę). Jeśli chodzi o prowizję od handlu kontraktami terminowymi , będzie wyrażona kwotowo. Będziesz ona się wahać od kilku do kilkunastu złotych. Dokładnie ile będzie Cię kosztowała ta usługa sprawdzisz w regulaminie , z którym koniecznie musisz się zapoznać. Pamiętaj, jest to Twoja podstawowa i najważniejsza lektura , którą będziesz musiał przerobić zanim założysz rachunek inwestycyjny.

Sama procedura otwarcia konta inwestycyjnego jest bardzo prosta. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym do domu maklerskiego i podpisać niezbędne dokumenty, które rozpoczną proces świadczenia usług brokerskich. Oczywistym jest, iż aby rozpocząć inwestowanie, muszą się już znajdować odpowiednie środki na koncie. Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o internetowych rachunkach inwestycyjnych. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Przede wszystkim dla tego, że jest tańsza w utrzymaniu. Również proces aplikacyjny jest o wiele szybszy. Wystarczy, że w dowolnej chwili złożysz formularz rejestracyjny, który będzie przeanalizowany przez dom maklerski a jego dane tam zawarte posłużą do sporządzenia umowy. Podpiszesz ją w tradycyjny sposób na papierze. Co ważne, w dużej mierze kontakty z wybranym brokerem będą odbywały się drogą internetową, co stanowi duże uproszczenie. Jednym z najlepszych posunięć będzie założenie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim, który współpracuje z bankiem i dysponuje szeroką gamą usług internetowych dla swoich klientów. Pewne banki łączą w jednym koncie wiele usług. Dzięki temu można jednocześnie obsługiwać swoje prywatne konto, jak i dokonywać inwestycji z jednego panelu. Wybierając odpowiednie biuro i zakładając internetowy rachunek warto zagłębić się w szczegóły i przeanalizować takie fakty jak możliwości pośrednictwa biura w uzyskaniu kredytu na zakup akcji czy możliwość zakupów z odroczonym terminem płatności.

Bardzo ważna jest dostępność do platformy płatniczej i intuicyjne jej wykorzystywanie. Warto przed podpisaniem umowy sprawdzić z jakiego systemu korzysta dom maklerski i dowiedzieć się, czy w ostatnim czasie były jakieś awarie czy inne utrudnienia.

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z poważnym ryzykiem, które spada tylko i wyłącznie na gracza, dlatego też, warto przed wyborem sprawdzić reputację biura na tematycznych, internetowych forach.

Oczywiście duża część z nich może być pisana pod wypływem emocji, czy oceniana bardzo przez pryzmat indywidualnych historii, to jednak będą one stanowić jakieś źródło wiedzy. 

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image