Image
Image
Image
poniedziałek, 04 kwiecień 2016 08:46

Instytucja finansowa a piramida finansowa – ja nie dać się wciągnąć w szemrane usługi?

Od czasu wielkiej afery jaką wywołała spółka Amber Gold mnożą się społeczne apele o likwidację tego typu instytucji lub objęcia ich specjalną kontrolą. Jednak pakowanie do „jednego worka” instytucji finansowych, które nie są objęte nadzorem KNF z piramidami finansowymi jest bardzo nieprawidłowym uproszczeniem. Przede wszystkim należy wiedzieć, iż nie ma jednoznacznej definicji parabanku – nie każda instytucja niebankowa, która posiada w swojej ofercie usługi finansowe może być porównywana do banku.
Czym jest piramida finansowa?
Klasyczne piramidy finansowe funkcjonujące w czystej postaci funkcjonują na rynku bardzo rzadko. Zazwyczaj w krajach o słabo rozwiniętych gospodarkach oraz tam, gdzie wiedza o finansach jest bardzo słaba. Mimo, iż w naszym kraju odnotowano kilka przypadków afer z piramidami finansowymi w tle, to jednak nie były one taka plagą jak w Albanii, Rosji czy Rumunii.
Tego typu instytucje zazwyczaj nie przynoszą żadnej działalności, która przynosi zyski a oferowane wysokie odsetki mogą być wypłacane tylko dzięki przypływie nowych klientów. W związku z tym, działają tak długo, póki pojawia się zastrzyk nowej gotówki. Z powodu dużej konkurencji, odsetki są podnoszone, aby nieustannie przyciągać klientów. Taka sytuacja dzieli taką firmę już tylko o krok od finansowej tragedii.
W Polsce działały dwie piramidy finansowe, które doprowadziły do utraty pieniędzy tysiące osób niebawem po transformacji systemowej. Były to Bezpieczna Kasa Oszczędności Lecha Grobelnego (1989-1990) oraz Galicyjski Trust Kapitałowo-Inwestycyjny Stanisława Kotarby (1991-1992). Po ponad 20 latach wypłynęła afera Amber Gold. Te trzy firmy okradły swoich klientów na łączną sumę 20-30 mln dol.
Mimo, iż firmy tego typu w dużej mierze żerują na pieniądzach swoich klientów, to część z nich stara się prowadzić jakieś działania inwestycyjne. Jednak to są zwykle bardzo ograniczone ruchy, które nie są wstanie logicznie uzasadnić oferowanych wysokich odsetek. Tak właśnie było z parabankiem Amber Gold czy spółka Charlesa Ponziego, która oferowała europejskie kupony listowe. Obroty tych firm były zdecydowanie za małe, aby móc w bezpieczny sposób wypłacać proponowane odsetki.
Do trochę innej grupy piramid finansowych należą takie spółki, które zanim zaczęły prowadzić szemrane interesy, były bardzo dobrze prosperującymi firmami. Tak się właśnie stało z marką Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Kiedy interesy przestały iść w odpowiednią stronę, zaczęto oferować klientom wysokie zwroty, które były finansowane z dochodzących pieniędzy nowych inwestorów.
 
Funkcje tylko dla banków
 
Z racji istnienia dużego zagrożenia defraudacji pieniędzy prawo bankowe ściśle reguluje jakie czynności mogą być wykonywane tylko przez baki jak instytucje, których funkcjonowanie reguluje Komisja Nadzoru Finansowego. Zalicza się do nich:
 
1. Przyjmowanie wkładów pieniężnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów.
2,Prowadzenie jakichkolwiek rachunków bankowych.
3.Udzielanie oraz potwierdzanie gwarancji bankowych, otwieranie i potwierdzanie akredytyw,
4.Emitowanie bankowych papierów wartościowych.
5.Przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych.
6.Wydawanie instrumentów do obsługi pieniędzy elektronicznych
7.Wykonywanie innych czynności bankowych, które są regulowane poza kodeksem prawa bankowego.
 
W związku z panującym prawem, które jasno określa jakie usługi są zarezerwowane dla banków, instytucje finansowe musiały dopasować się do wymogów rynkowych i stworzyły ofertę adekwatną do wymogów prawa. Dlatego też specjalizują się one w pożyczkach, pożyczaniem pieniędzy od klientów na procent, emitowaniu akcji czy udziałów lub pośrednictwie finansowym.
 
Warto zaznaczyć, że niezależnie czy KNF będzie nadzorował te instytucje czy nie, to wciąż nie zostanie wyeliminowane ryzyko związane z obrotem pieniędzy, gdyż jest to po prostu niemożliwe.
 
Rozsądna kontrola
Rynek usług finansowych bardzo dynamicznie się rozwija, więc całościowe kontrolowanie rynku byłoby bardzo trudne i powodowałoby powstawanie nieadekwatnych regulacji. Dlatego też wyszczególniono usługi przeznaczone dla instytucji finansowych. Są to:
 
1. Udzielanie pożyczek
2.Przyjmowanie wkładów pieniężnych
3.Świadczenie usług płatniczych
4.Pośrednictwo finansowe
 
Bardzo duża liczba tych usług jest dostępna w Internecie. Wystarczy złożyć wniosek i czekać na kontakt z centrali.
Dlatego też zawsze trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Na jakość oferowanego produktu jak i kondycję finansową firmy, aby uniknąć takiej sytuacji, że rozpływa się ona w powietrzu w najmniej oczekiwanym momencie.

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image