Image
Image
Image
piątek, 18 marzec 2016 12:14

Kredyt hipoteczny na firmę czy dla osoby prywatnej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podstawowym rozróżnikiem klientów, jaki jest stosowany w bankach, to podział na klientów prywatnych i firmowych. Jak zapewne się domyślasz, jest to potrzebne, aby jak najlepiej dobrać usługi finansowe do adekwatnych potrzeb i możliwości podmiotu, który stara się o kredyt.
Podstawowym rozróżnikiem klientów, jaki jest stosowany w bankach, to podział na klientów prywatnych i firmowych. Jak zapewne się domyślasz, jest to potrzebne, aby jak najlepiej dobrać usługi finansowe do adekwatnych potrzeb i możliwości podmiotu, który stara się o kredyt.
 
Specyficzną grupę klientów stanowią Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Mają już oni możliwość skorzystania z usług przeznaczonych dla małych i średnich firm, ale czasami, może się im opłacać zaciągać zobowiązania jako osoba prywatna. Dlatego też, gdy stają oni między decyzją, czy wybrać firmowy kredyt hipoteczny czy ten, przeznaczony dla osób indywidualnych, trzeba rozważyć klika możliwości. Jest to ważne, gdyż w przypadku osoby prywatnej, będzie można zaoszczędzić na płaconym podatku.
 
Na obecną chwilę,ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (UOPIT) zezwala na pewną dowolność, jeżeli chodzi o kwalifikację odsetek kredytu hipotecznego do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Taką możliwość, jasno zapewnia artykuł 22 wspomnianej ustawy i zaznacza, iż koszty uzyskania przychodu ponosi się w celu:
-zabezpieczenia źródła przychodów
-osiągnięcia przychodów
-zachowania źródła przychodów
 
Warto pamiętać, iż działalność gospodarcza osób fizycznych jest jednym ze źródeł przychodu, które zostały wymienione w ustawie o PIT. Z racji na ogólnikowy charakter powyższych zapisów, najważniejsze znaczenie mają pisemne wypowiedzi organów podatkowych, które ustalają jak to wygląda w przypadku takiego rozwiązania jak firmowy kredyt hipoteczny, Natomiast jeśli chodzi o zaliczanie odsetek prywatnego kredytu do kosztów działalności gospodarczej to już dawno ustanowiono linię postępowania, której wszystkie organy bezwzględnie się trzymają. Zostały one opisane w następujących dokumentach:
 
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 września 2009 roku (numer IBPBI/1/415-568/09/BK)
- Interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 4 lipca 2008 roku (numer IPPB1/415-569/08-2/AŻ) oraz z dnia 17 sierpnia 2009 roku numer (IPPB1/415-391/09-2/IF)
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 października 2009 roku (numer ITPB1/415-613/09)
 
Jak zaznaczają eksperci, treść samej umowy kredytowej, nie ma dużego znaczenia dla działań przeprowadzanych przez fiskusa. Najistotniejszym kryterium jest to, jak zostają wykorzystywane pieniądze. Bazując na tej samej zasadzie, organa podatkowe mogą zakwestionować uwzględnienie w kosztach działalności gospodarczej kredytu firmowego, który nie został wykorzystany na cele bizesowe. Gdy fiskus ma wątpliwości, to zawsze podatnik musi udowodnić, że właściwie wydał pieniądze.
 
Dzięki takiemu podejściu do rozliczenia, powstała furtka dla przedsiębiorców, którzy chcą z kredytu prywatnego zakupić nieruchomość na potrzeby biznesu. Ważne, aby pamiętali oni, iż prawo do rozliczenia odsetek kredytu w podatkowej książce przychodów i rozchodów (KPIR) powstaje dopiero z momentem gdy, zakup będzie zakwalifikowany w całości lub części prywatnej nieruchomości do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli wcześniej koszty odsetek, opłat, prowizji, które zostały wcześniej opłacone, będą od teraz powiększać wartość początkową nieruchomości. Dlatego też, ich rozliczenie będzie miało miejsce dopiero w przeciągu następnych odpisów amortyzacyjnych.
Analizując omawiany rodzaj zobowiązania, firmowy kredyt hipoteczny jak i kredyt prywatny, ma swoje wady oraz zalety.
W trakcie starań o kredyt firmowy, nie trzeba się obawiać restrykcji KNF-u. Jednak z decyzją zaciągnięcia zobowiązania, jako osoba prywatna, wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej.
 
Nie oznacza to, że gdy jesteś przedsiębiorcom, koniecznie powinieneś brać firmowy kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że banki krajowe, podchodzą z dużą rezerwą do spółek, które nie mają odpowiedniego stażu na rynku. Niemalże wszyscy kredytodawcy, wymagają minimalnego okresu prowadzenia działalności. Okres minimalny, w zależności od banki może wynosić 6, 12 lub 24 miesiące.
 
Kolejnym przejawem ostrożności w stosunku do małych firm, są wyższe marże proponowanych kredytów w stosunku do tych, które są udzielane prywatnym osobom. Jednak znowu, przy tej opcji, bardzo skrupulatnie sprawdza się historię kredytową, danej osoby.
 
Jak widzisz, przy wybieraniu odpowiedniego kredytu pojawia się mnóstwo czynników, które spowodują, iż dana oferta, będzie dla Ciebie atrakcyjna. Jeśli wybierasz obecnie firmowy kredyt hipoteczny, to najlepiej jeśli zdasz się na doradztwo, jakie oferuje spółka Kredyty.pl Nasi starannie przygotowani specjaliści, którzy znają dobrze sytuację na rynku, zaproponują produkt finansowy, jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. 
Czytany 3602 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image